Slowfoxtrot

Historie

Minulost foxových tanců není tak dlouhá a pestrá jako minulost ostaních tanců. V podstatě vznikaly uměle a nemají žádné kořeny v tancích lidových. Inspirátorem k nim byl jazz se svým trhujícím rytmem. Když se Harry Fox v roce 1910 začal rytmicky pohybovat po jevišti houpavými kroky vpřed a vzad, ještě netušil, že se vlastně stvává zakladatelem skupiny nejpopulárnějších tanců následujících let. Jeho pohybové vystoupení bylo názváno Foxův krok neboli foxtrot. Po 1. světové válce se dostal do Evropy. V roce 1924 se od foxtrotu vlivem neustále zrychlující hudby oddělil quickstep a odnesl s sebou přeměnné kroky. Angličtí zastánci pomalého foxtrotu roku 1929 upravili tempo a standardizovali jej na jemný, plynulý slowfoxtrot - slowfox.

Charakteristika

Nejklasičtějším anglický tanec a dodnes je jeho mottem nikdy nebýt nápadný. I ti nejlepší tanečníci jej, jako jediný tanec, začínají skoro všichni nejjednoduššími figurami a prokazují tak věrnost a oddanost základním myšlenkám. Nedbale elegantní, přitom velkoprostorový pohyb se rozprostírá do dálky a vytváří iluzi dlouhé ploché vlny. Hudba je neustále tekoucí, plynoucí, valící se a určitě nejlepší, když ji hraje pořádný bigband.

Hudba

Takt 4/4
Tempo [takt/min] 28 - 30
Metronom [bps] 112 - 120
Důraz v taktu 1,3
Základní rytmy SS (1/2 1/2)
SQQ (1/2 1/4 1/4)
QQS (1/4 1/4 1/2)
QQQQ (1/4 1/4 1/4 1/4)

ukázka hudby

Poznámka

Jedná se o tanec technicky velmi náročný, proto se dnes vyskytuje především v soutěžní podobě. V tanečních kurzech se vyučuje zjednodušená podoba foxtrotu jehož základem jsou tzv. čtvrtotáčky, které se používají i v quickstepu.


Osobní nástroje